Mocne Uderzenie

by Pomorzanie

/
  • Streaming + Download

    Immediate download of 8-track album in your choice of 320k mp3, FLAC, or just about any other format you could possibly desire.

     

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.

about

Wszystko zaczęło się od dwuczęściowej kompilacji „Wrenchin’ the wires” (Zuma, 2004) prezentującej polską scenę rock’n’rollową lat 60. Bardowie, Pesymiści, Dzikusy, Czarne Golfy, Passaty, Chochoły, Polanie – ktoś w ogóle słyszał w Polsce o tych zespołach? A amerykański blog poświęcony zaginionym hitom lat 60. prezentuje takie właśnie perełki. Nie oklepane Czerwone Gitary czy Karin Stanek (nic nie ujmując tym genialnym przecież artystom) a właśnie jakieś kompletne podziemie bigbitowe, głównie warszawskie. Choć i szczeciński akcent szybko się znalazł – Następcy Tronów.
Zauroczyły nas te piosenki – proste, niekiedy boleśnie naiwne, ale jakże melodyjne i z jaką energią zagrane! Pierdzące wzmacniacze Eltron, toporne gitary krajowej produkcji Luna, kartonowe zestawy perkusyjne Polmuz. A za nimi młodzieńcy, grzejący w te instrumenty, jakby był rok 77 i punk rock właśnie wkraczał zabłoconymi glanami na salony. Ej, punk nie był pierwszy! Big bit! To w połowie lat 60. po raz pierwszy w historii tabuny nastolatków na całym świecie rzuciły się na gitary i nie umiejąc zbytnio na nich grać, za to bardzo, bardzo chcąc zakładali zespoły. Niektóre nagrały jedną piosenkę, inne dwie, inne w ogóle. W Europie, obydwu Amerykach, Azji – dzieciaki wszędzie grały rock’n’rolla. To była muzyczna rewolucja.
Postanowiliśmy złożyć swoisty hołd polskim kapelom tego nurtu, powołując do życia zespół POMORZANIE. Wkrótce do polskiego bigbitu dorzuciliśmy parę zapomnianych hitów z Anglii i USA, powstały też nasze własne piosenki. Teraz oddajemy w Wasze ręce EPkę „Mocne Uderzenie” - nasze pierwsze studyjne nagrania. Nie pytaliśmy się autorów nie naszych piosenek o zgodę na ich nagranie, tak jak oni 50 lat temu nie pytali się o zgodę na przeróbki zespołów The Beatles, Kinks, Troggs, czy dawno zmarłych amerykańskich bluesmanów. Nie staraliśmy się przekładać wiernie angielskich tekstów – napisaliśmy własne, tak jak przed nami zrobili to Kawalerowie czy Pięciolinie. Fak de system! Jea! Big bit! Kmą!

credits

released April 8, 2011

tags

license

Some rights reserved. Please refer to individual track pages for license info.

about

Pomorzanie Szczecin, Poland

Pomorzanie (The Pomeranians) is a side project of the members of the legendary Polish ska band Vespa. The Pomeranians digged out some rare records of the long forgotten Polish bands, the names of which will not tell you anything, and made new versions, still remembering their own hooligan music roots. ... more

contact / help

Contact Pomorzanie

Streaming and
Download help